• Uutiset
  • Uusi hallitus valittu – Topias Koukkula puheenjohtajaksi

Uusi hallitus valittu – Topias Koukkula puheenjohtajaksi

Yleisurheilijat ry:n keskiviikkona 14.12. järjestetyssä syyskokouksessa yhdistykselle valittiin uusi hallitus toimikaudelle 2023-2024. Uutena puheenjohtajana aloittaa yhdistyksen nykyinen varapuheenjohtaja, kolmiloikkaaja Topias Koukkula. Varapuheenjohtajana yhdistyksessä toimii jatkossa moukarinheittäjä Kiira Väänänen.

”Olen todella otettu yhdistyksen jäsenten antamasta luottamuksesta. Lähden innolla kehittämään hyvässä nosteessa olevaa toimintaa,” Koukkula kertoo.

”Yleisurheilijat ry:n ensimmäinen toimintavuosi osoitti, että yhdistyksen toiminnalle on selkeästi kysyntää. Tulevalla kaksivuotiskaudella keskiössä on toiminnan vakiinnuttaminen – urheilijoiden ääni tulee saada yhä paremmin kuuluviin eri toimielimissä. Lisäksi positiivista palautetta saanutta urheilijoiden ammatinharjoittamisen edistämistä tullaan myös jatkamaan.”

”Erityisen hienoa on, että urheilijoiden asioiden edistäminen näyttää kiinnostavan yleisurheilijoita laajalla säteellä. Esimerkiksi yhdistyksen hallitukseen oli ilahduttavasti tulijoita, ja hallituksessa on urheilijoita monesta eri lajista”

Hallituksen rivijäseneksi siirtyvä yhdistyksen väistyvä puheenjohtaja Ella Junnila on tyytyväinen, että yhdistyksen hyvin alkanut toimintaa jatkuu osaavissa käsissä:

”Oli kunnia saada toimia Yleisurheilijat ry:n ensimmäisenä puheenjohtajana. Jo ensimmäisellä toimikaudella saatiin aikaiseksi paljon. Erityisen ylpeä olen turvallisen tilan projektin käynnistymisestä sekä urheilijoiden ammatinharjoittamisen edistämiseksi tehdystä työstä, joka tietenkin jatkuu tulevinakin vuosina! Uskon, että uuden puheenjohtajiston johdolla yhdistys jatkaa kohti entistä parempaa työtä suomalaisten yleisurheilijoiden eteen.”

Uusina jäseninä hallituksessa aloittavat varapuheenjohtaja Väänäsen lisäksi Kristiina Halonen ja Tuomas Seppänen. Hallituksesta pois jäävät Konsta Alatupa, Maria Huntington ja Toni Piispanen. Yleisurheilijat ry kiittää kaikkia kolmea panoksestaan yhdistyksen ja urheilijoiden eteen.

Yleisurheilijat ry:n hallitus toimikaudelle 2023-2024

Topias Koukkula (PJ)
Kiira Väänänen (VPJ)
Lassi Etelätalo
Kristiina Halonen
Ella Junnila
Elmo Lakka
Esa-Pekka Mattila
Wilma Murto
Nooralotta Neziri
Nico Oksanen
Tuomas Seppänen

Lisätiedot:

Topias Koukkula
0440330824
hallitus@yleisurheilijatry.fi